Jak sprawdzić zdolność kredytową i jak ją zwiększyć - Guru-inwestycji.pl
Potrzebna gotówka ?
Z nami znajdziesz najlepszą ofertę dostosowaną do Twoich możliwości !
Pożyczki
                       


Jak sprawdzić zdolność kredytową i jak ją zwiększyć

Artykuł dodano: 2017-01-21

zdolność kredytowa jak ją sprawdzić

Zdolność kredytowa to możliwość spłacenia przez kredytobiorcę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w określonym w umowie czasie. Wbrew pozorom o kredyt może starać się każdy, niezależnie od tego, jak wygląda jego zdolność kredytowa. W najgorszym wypadku dostanie decyzję odmowną. Na naszą zdolność kredytową wpływa nasza historia kredytowa, nasza sumienność z jaką spłacaliśmy zadłużenia, jak również aktualna sytuacja finansowa – nasze dochody i wydatki.

Gdzie sprawdzić zdolność kredytową ?

Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową należy udać się do banku i poprosić o weryfikację bądź skorzystać z kalkulatora, który dostępny jest w sieci. Jeżeli mamy trochę więcej czasu, możemy wystąpić z prośbą do Biura Informacji Kredytowej, by te udzieliło nam niezbędnych informacji w tej sprawie. W specjalnie opracowanym przez BIK dokumencie – Raporcie Plus – opisana będzie cała nasza historia kredytowa, a także scoring, czyli liczbę punktów, jaką przyznałby nam analityk bankowy w przypadku starania się o kredyt. Na stronie Biura Informacji Kredytowej istnieje możliwość założenia indywidualnego, spersonalizowanego profilu, który umożliwi nam otrzymanie takiego raportu w kilkanaście minut.

Jak zwiększyć zdolność kredytową ?

Jak podnieść zdolność kredytową? Jest wiele opcji. Po pierwsze, należy pozbyć się wszystkich kredytów oraz pożyczek. Zanim złożymy wniosek o np. kredyt hipoteczny, warto mieć czyste konto bez jakichkolwiek obciążeń. Po drugie, należy zlikwidować debet na koncie oraz… kartę kredytową. Wbrew pozorom limity kredytowe na koncie osobistym, a także sama karta kredytowa, mają znaczący wpływ na zdolność kredytową – niezależnie od tego, czy z nich korzystamy, czy też nie. Po trzecie – kredyt na dwoje. Zaciągnięcie kredytu wraz z drugą osobą, niezależnie jaką (krewny, przyjaciel, współlokator) podnosi zdolność kredytową. Oczywiście jest warunek – osoba, z którą zamierzamy dzielić się ratami, nie może posiadać zobowiązań. Dobrze by było, jakby mogła pochwalić się jeszcze stosunkowo wysokimi zarobkami. Banki dużo bardziej wolą, jako współkredytobiorców osoby młode.

Zdolność kredytową podnosi również dłuższy okres kredytowania. Czym krótszy okres, tym większe raty, a co za tym idzie, wyższe wymogi banku, co do naszej zdolności kredytowej. Jeśli chodzi o raty, warto wybrać raty równe, nie zaś malejące – znacznie mniej obciążają one nasz budżet na samym początku spłacania. Oczywiście banki wolą osoby, które posiadają umowę o pracę, a najlepiej – wysokie dochody. Zdolność kredytową zwiększa również posiadanie własnego wkładu (czym więcej, tym lepiej), a także nienaganna historia kredytowa. Uwaga: całkowity brak historii kredytowej zmniejsza zdolność kredytową. Końcowo warto wspomnieć, że bank udzieli kredytu prędzej swojemu wieloletniemu klientowi, aniżeli osobie, którą „zobaczył” pierwszy raz w życiu.

 

Top